Dotazy, proč “ani“ ryby, mléko, mléčné výrobky a med, proč vegetariánství nestačí a co je špatného na biochovech, jsou tak časté, že jsme se rozhodli jim zde věnovat zvláštní pozornost.

Napsáno už toho bylo dost a každému, kdo se jen trochu zajímá, jsou tyto informace dostupné, přesto důvody "PROČ" viz. níže.


Ryby

Ač se to zdá nepochopitelné, mnoho lidí ryby zřejmě vůbec nepovažuje za živé tvory. Často totiž slýcháme otázky: „Ani ryby ne?“, přičemž dotyční nechápavě pokyvují hlavou.

Ryby mají komplexně vyvinutý centrální nervový systém a všechny smyslové orgány pro pociťování bolesti, ale protože nedokáží křičet, když jsou mučené, vyvolává to mylný dojem, že nic necítí.

Myslíte, že ryby, při vytahování z vody, kdy hák projde skrz horní čelist a vyčnívá z hlavy nad tlamou, sebou mrskají proto, že jsou radostí beze sebe? Že netrpí, když jsou v síti vyvrhnuty z vody a dlouze se dusí, než přijde jejich konec? Že nic necítí, když jsou nakládané zaživa do soli nebo snad, že necítí ránu palicí při vánočních krvavých orgiích? Je dokázáno, že ryby, stejně jako ostatní zvířata, bolest skutečně cítí!

Pokud tedy tyto důvody nestačí, pak je tu další otázka: „Kam se vytratil soucit?“


Mléko a mléčné výrobky

Následující větu najdete téměř všude tam, kde je odhalována skutečná cena mléka, je to tak a proto ji najdete i tady. Člověk je jediný živočišný druh, který konzumuje mateřské mléko jiného živočišného druhu a to navíc v dospělosti, aniž by se nad tím většina z nás pozastavila. A není ani divu, už od dětství nám vtloukali do hlavy, že mléko je pro naše zdraví nezbytné, zdravé, plné vápníku a živin. Zdravé a výživné je, jenomže ne po člověka, nýbrž pro ty, kterým je určeno, telatům, kůzlatům, jehňatům atd.

A nyní o tom, co se skrývá za takovou sklenicí mléka, plátkem sýra nebo kelímkem jogurtu. Skutečnost je taková, že mléko samozřejmě neroste na stromech a aby kráva měla mléko, musí být těhotná a porodit tele, které je hned den po porodu od své matky násilím odtrženo, což oběma způsobuje nevýslovné strádání. U zvířat je pouto mezi matkou a mládětem stejně tak silné, jako je tomu u lidí. Kráva s telátkem po sobě teskní hlasitým a dlouho trvajícím bučením, aniž by bylo kdy vyslyšeno.

2- 3 měsíce po porodu je kráva znovu oplodněna, je tak nucena po celý život tvořit mléko a současně živit ještě nenarozené tele. Jaká je to pro ni zátěž ani snad není nutno dodávat. Když přestanou být krávy pro mléčný byznys užitečné, jsou naloženy na korby náklaďáku a odvezeny na jatka.

A co se děje s jejich dětmi? Telata jsou po odebrání matce zavřena ve venkovních kotcích nebo v tzv. velkovýkrmnách. Do 2 měs. věku jsou krmena jen náhražkami mléka, poté jsou zcela odstavena i od náhražek a krmena vysoce kalorickými krmivy, aby co nejrychleji přibývala na váze. Je nutné dodat, že v přirozeném běhu života by sála mateřské mléko až 12 měsíců. Část jedinců je pak zneužito dál pro mléčný průmysl a ostatní, převážně býčci, kteří se stanou nevyužitelným „mléčným odpadem“, posláni na jatka.

V průběhu celého procesu mléčné krutosti, jsou zvířatům odepřeny základní životní potřeby, trpí řadou bolestivých nemocí, bez jakéhokoliv znecitlivění jsou jim uřezávány rohy, stejným způsobem probíhá i kastrování. Zažívají bolest, stres a úzkost a na konci je nečeká nic jiného, než násilná smrt. To celé jen proto, aby byly regály plné něčeho, co ke svému životu vůbec nepotřebujeme.

Kam dál…

www.sblog.cz/katina../

www.goveg.cz

www.realita.tv

www.michalkolesar.net

www.vegan.czMed

Nenapsali bychom to lépe…

Proč vegani nejedí med?

Začíná to s podstatou pochopení co znamená pro většinu lidí být veganem. "Veganismus je způsob života, který vylučuje všechny formy vykořisťování a krutosti k zvířecí říši, a zahrnuje úctu k životu," píše Jo Stepaniak. Tedy zpřesněno "jako ostatní farmářská zvířata, včely jsou oběti nepřirozených životních podmínek, genetické manipulace a stresujícího převážení... Mít prospěch z medu vyžaduje manipulaci a zneužívání touhy hmyzu žít a chránit svůj úl. " K tomu Stepaniak dodává: "Dokonce ten nejpečlivější chovatel se nemůže ubránit rozmačkání nebo jinému zabití mnoha včel v procesu. Během neproduktivních měsíců někteří včelaři mohou nechat včely hladovět k smrti nebo spálit úly, aby se vyhnuli složité údržbě."

Nemělo by být překvapením, že mnoho těch co usilují o vyloučení "všech forem vykořisťování a krutosti zvířecí říše," se vyhýbají vědomé manipulace se včelami. Cílem ovšem není nevinnost. Místo toho se veganismus redukuje na problém úmyslu.

Já vím co si někteří myslíte: Jsou to jenom včely. Mějte soucit. Právě včely jsou mimořádně inteligentní a studie demostrovaly, že cítí bolest. Navíc standardní odpověď "je to pouze hmyz" ignoruje to, proč někteří lidé přijmuli soucitný veganský způsob života na prvním místě.

Nedávné události daly nejpádnější - a velmi velmi zelený důvod, proč dav lidí přívětivý k Zemi by mohl upustit od konzumace medu: Colony Collapse Disorder - nemoc hroucení včelstva. Jako mnoho věcí kolem přírody, my lidé považujeme včely za samozřejmé. Ale jak se dovídáme, velká část naší potravy závisí na včelách v kritických stádíích vývoje. To je důvod proč náhlé zmizení včel, známé jako CCD, je tolik alarmující. "Ztráty včel jsou zvláště kritické ve světle nedávné studie, která došla ke zjištění, že opylovatelé jako včely, ptáci a netopýři ovlivňují 35% světové konzumace plodin, zvyšují výnos 87 předních potravinových plodin na celém světě," píše Jasmin Malik Chua.

Příčiny CCD zcela nechápeme. Některé domnělé příčiny zahrnují "změny životního prostředí, stresy z podvýživy, patogeny (viry atd), roztoči, pesticidy jako jsou neonikotinoidy nebo imidacloprid, geneticky manipulované plodiny, s vlastnostmi rezistence proti škůdcům jako je transgenní kukuřice nebo kočovné včelaření."

Co ale má namazání trochy medu na ranní toust s tím co společného? "Včelařský časopis informuje, že včelaři jsou smutně proslují přispíváním k šíření chorob: Včelaři přesouvají infikované plásty z nakažených včelstev do zdravých, selhávají v rozpoznání a léčení nemocí, prodávají staré infikované vybavení, chovají včelstva blízko sebe, a nechávají mrtvá včelstva na včelnicích. Umělé diety dodávané farmáři berou med, který by včely normálně jedly, nechávají včely napospas nemoci a útokům jiného hmyzu. Když se zjistí nemoci, včelařům se radí zničit včelstvo a spálit vybavení.

Všechno toto pro něco nikoli nezbytného pro potřeby lidské výživy. "Lidé mohou docela dobře žít bez cukru nebo medu," říká Stepaniak. "Zpravidla přílišné používání sladidel se nachází jen u blahobytných společností." Jinými slovy med je potravinová lahůdka, která nejenom plodí masivní globální průmysl, ale také napomáhá ohrožovat přírodní druhy. Jestliže by se poptávka po medu snížila nebo úplně zmizela, včely by se zachránily a s nimi i mnoho z potravin pro lidi.

Vraťme se k základům: Potom co včela spolyká květní nektar, je částečně stráven v prvním žaludku kde včela přidává trávící sekrety. Potom je vyvržen. Tento včelí zvratek se nazývá med a je považován za potravu lidmi, kteří ho vyberou z úlu. Avšak ať je med produkován místně nebo v průmyslovém měřítku, dvě reality zůstávají:

1. Včely budou v procesu nevyhnutelně zabity

2. Není žádný výživový důvod pro lidi ke konzumaci medu.

Čtyři způsoby jak vegani (i nevegani) mohou potenciálně pomoci včelám na planetě:

1. přestaňte kupovat a jíst med (spolu s včelím voskem, propolisem, včelí mateří kašičkou a další produkty co pochází od včel).

3. Dozvídejte se více o CCD a co můžete dělat.

4. Přejděte na výtečná, nevykořisťovatelská zelená sladidla (stévie, rýžový sirup,agávový sirup)

Zdroj: www.planetgreen.discovery.com - Why Don´t Vegans Eat Honey? (výňatek)


Vegetariánství

Vegetariánství je řešením pro skončení utrpení zvířat chovaných pro maso, ne však pro ta, která jsou zneužívaná a zabíjená pro ostatní živočišné produkty, tedy mléko a výrobky z něj, vejce či med.


Biochovy

Podmínky pro život zvířat v ekologickém chovu mohou být sice lepší, což ale neznamená, že jsou dobré a že jsou pravidlem. Navíc zákon zde stále dovoluje uřezávání rohů a kastraci bez anestezie. Mláďata jsou odebírána svým matkám, stejně jako v intenzivních velkochovech a kohoutci, "neproduktivní odpad" biovajec, rozemíláni zaživa. A co je potřeba si uvědomit, výsledek je u obou stejný, zvířata skončí, tak jako tak, jednoho dne na popravišti.